Bitwa pod Chocimiem 1621 (2017)
„Bitwa pod Chocimiem 1621” jest międzynarodowym wydarzeniem historycznym o charakterze edukacyjno – kulturalnym.

W roku 2017 będzie to piąta edycja i, jak w latach ubiegłych, niezmiennie będzie miała na celu propagowanie wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć Stanisława Lubomirskiego oraz prezentacji jego postaci zasłużonej dla Nowego Wiśnicza, rozwijanie zainteresowań przybyłych w dziedzinie historii i kultury oraz promocję Zamku i regionu. Wstęp będzie wolny.
W trakcie dwóch dni pragniemy zaprezentować odwiedzającym przede wszystkim inscenizację bitwy, która rozegrała się pod Chocimiem w 1621 oraz jej następstwa w postaci podpisania traktatu pokojowego z Turkami, co uchroniło ówczesną chrześcijańską Europę przed zalewem islamu. Ponadto w programie przewidujemy między innymi przegląd wojsk księcia Lubomirskiego (w XVII wieku Lubomirski posiadał jedną z największych prywatnych armii, której część stacjonowała na wiśnickim zamku), egzercerunki wojsk autoramentu zachodniego, pokazy konne i sokolnicze oraz turnieje i warsztaty, które mają przybliżyć realia panujące w Polsce w pierwszej połowie XVII wieku. Ponadto wystąpią zespoły muzyki dawnej z Polski i zagranicy.
Wydarzenia będą miały miejsce na terenie wiśnickiego Zamku oraz w jego okolicy, a weźmie w nich udział około 200 rekonstruktorów min. z Czech, Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy oraz Węgier.

 

Artykuł pochodzi z serwisu Grupa Odtwórstwa Historycznego Per Saecula